Deklaracja Dostępności
Deklaracja dostępności
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Barcinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do spzozbarcin.4bip.pl
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
- Data sporządzenia strony internetowej:
- Data przeglądu:
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- część plików dołączanych do artykułów zapisanych najczęściej w formacie PDF nie jest dostępnych cyfrowo
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-30.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiszowe
Strona internetowa nie jest wyposażona w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.
Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Grzegorz Trawiński — Dyrektor,
- Adres: ul. Mogileńska 5, 88-190 Barcin,
- dyrektor@spzozbarcin.pl;
- 52 383 21 09.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Budynek główny przy ul. Mogileńskiej 5 w Barcinie
Przy budynku SPZOZ w Barcinie znajdują się bezpłatne parkingi z wydzielonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz parking dla karetek. Na teren budynku można wejść z psem asystującym oraz psem przewodnikiem. Pies musi być przeszkolony, nie może być agresywny i powinien mieć kaganiec oraz aktualne szczepienia.
Budynek SPZOZ w Barcinie posiada cztery wejścia:
- wejście główne,
- wejście do Pracowni Rehabilitacji,
- wejście do Poradni Dzieci Zdrowych i Punktu Szczepień,
- wejście do Punkt Pobrań.
Wejście główne wyposażone jest w podjazd oraz w drzwi zewnętrzne i wewnętrzne napędzane systemem elektrycznym, pomiędzy którymi znajduje się przedsionek. W przedsionku po prawej stronie drzwi znajduje się tablica informująca - plan pomieszczeń. Informacji o rozkładzie pomieszczeń udziela również rejestratorka medyczna
Wejście do Pracowni Rehabilitacji wyposażone jest w podjazd, w poręcz zamontowaną na budynku oraz z drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Pomiędzy nimi znajduje się korytarz. Przy drzwiach wewnętrznych zamontowany jest dzwonek, którym pacjent sygnalizuje zgłoszenie się na zabiegi.
Wejście do Poradni Dzieci Zdrowych i Punktu Szczepień wyposażone jest w drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne, pomiędzy którymi znajduje się przedsionek.
Wejście do Punktu Pobrań wyposażone jest w drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne, pomiędzy którymi znajduje się przedsionek.
W prawej części budynku znajduje się toaleta z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.
Obsługa osób niepełnosprawnych ruchowo oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich po zgłoszeniu się w rejestracji, odbywa się za pomocą platformy elektrycznej z poziomu parteru na wysoki parter. W przychodni nie ma informacji głosowych i pętli indukcyjnych. SPZOZ w Barcinie posiada możliwość skorzystania z tłumacza migowego – pracowników Urzędu Miejskiego w Barcinie, którzy mają ukończony kurs języka migowego II°.
Na półpiętrze znajdują się dwie toalety dla pacjentów, z czego jedna dostosowana jest dla pacjentów niepełnosprawnych.
Ośrodek Zdrowia w Piechcinie
Ośrodek Zdrowia w Piechcinie znajduje się w budynku przy ul. 11 Listopada 3.
Budynek ma dwa wejścia. Do pomieszczeń Ośrodka Zdrowia prowadzą schody. Przy wejściu głównym do budynku zamontowany jest podjazd dla osób niepełnosprawnych. Nie posiadamy informacji głosowych ani pętli indukcyjnych. Aby skorzystać z usług tłumacza języka migowego, pracownicy Ośrodka Zdrowia w Piechcinie powinni zostać poinformowani minimum 1 dzień wcześniej, w celu ustalenia terminu zgłoszenia się pacjenta.
Można wprowadzić psa asystującego. Pies musi być przeszkolony, nie może być agresywny i powinien mieć kaganiec oraz aktualne szczepienia.
Toaleta dla pacjentów przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.
W pobliżu Ośrodka Zdrowia znajdują się dwa parkingi, z czego jeden oznaczony jest dla osoby niepełnosprawnej. Poza tym pacjenci niepełnosprawni mogą wjechać pod budynek Ośrodka Zdrowia z ulicy Ogrodowej.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
Informacje uzupełniające
Nasz serwis BIP został zaprojektowany zgodnie ze standardem WCAG 2.1 tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji ( test).
Serwis jest zgodny ze standardami W3C:
- HTML5
- WCAG 2.1 (minimum AA)
Serwis spełnia wszelkie normy Europejskie zawarte w dokumentach:
Unii Europejskiej:
- Deklaracja Ministrów z 11 czerwca 2006 r.
- Inicjatywa i2010
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r.
ONZ: Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych
Kompatybilność
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter i strzałek kierunkowych)
Wygląd
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
- Zmiana wielkości czcionki,
- Zmiana odstępów w tekście (między znakami, słowami, liniami),
- Zmiana kontrastu.
Pomoc w nawigacji:
Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.
Wersja mobilna — działanie na różnych urządzeniach
Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.
Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.
W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.
Certyfikat Dostępności „Jednostka Bez Barier”
Certyfikat przyznany w następstwie przeprowadzonego audytu *) potwierdza wysoki stopień dostępności cyfrowej serwisu BIP dla osób niepełnosprawnych: niedowidzących oraz niewidomych i ociemniałych, a także osób z innymi typami niepełnosprawności (ruchowymi, słuchowymi, poznawczymi).
*) Niniejszy Certyfikat „Jednostka Bez Barier” potwierdza zgodność aplikacji (systemu strony BIP) z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, a także ze standardem WCAG 2.1 (na poziomie minimum AA). Nie informuje o poziomie dostępności wszystkich treści publikowanych przez: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Barcinie.